Masaż tajski – Unesco

Masaż tajski na liście UNESCO

Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości to – jak wskazuje definicja encyklopedyczna – rejestr prowadzony przez UNESCO, którego celem jest wyróżnienie  i rozpowszechnienie wiedzy na temat wybranych zjawisk z obszaru dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych. W grudniu 2019 roku wpisano na nią tradycyjny masaż tajski.

Tradycyjny tajski masaż, znany pod nazwą “Nuad Thai“, doczekał się prawdziwej nobilitacji. Eksperci z organizacji UNESCO uznali, że znajomość tej metody powinna być przekazywana  z pokolenia na pokolenie. W uzasadnieniu swojej decyzji o wprowadzeniu tradycyjnego masażu tajskiego na listę światowego dziedzictwa wskazali również na to, że „Nuad Thai jest postrzegany jako czynność na pograniczu sztuki, nauki i tradycyjnej tajskiej opieki zdrowotnej” oraz że „osoba wykonująca masaż pomaga przywrócić pacjentowi równowagę ciała i przepływ energii przez linie energetyczne nazywane sen”.

Tradycyjny masaż tajski – kilka słów o historii Jeśli chodzi o genezę masażu tajskiego, to nie ma jednej wersji. Niektóre źródła podają, że twórcą tej metody leczniczej był Shivago Komarpaj (Jīvaka Kaumārabhṛtya), który – jak głosi legenda – około 500 r p.n.e. był lekarzem buddy. W XIX wieku usystematyzowano całą wiedzę zgromadzoną na temat tradycyjnego masażu tajskiego i określono kolejność sekwencji, zgodnie z którą powinno się go wykonywać. Z tych reguł wykwalifikowani masażyści specjalizujący się w masażu tajskim korzystają po dziś dzień.

Zarezerwuj masaż na https://siamrelax.booksy.com/ 

lub zadzwoń na +48 796 122 525 ​

Najważniejsze odmiany masażu tajskiego i ich działanie Wielowiekowa tradycja oraz bardzo duża popularność masażu tajskiego doprowadziła naprzestrzeni lat do wyodrębnienia się około 80 odmian. Wśród nich najważniejsze to:

  • Klasyczny Masaż Tajski – wykorzystuje się w nim techniki znane z akupresury i jogi pasywnej. Pomaga on rozładować napięcie mięśni, stawów i ścięgien oraz wspomaga pracę układu krwionośnego i limfatycznego. Przyczynia się on do wprowadzenia równowagi w organizmie, co sprzyja relaksowi i odzyskaniu energii i sił witalnych.
  • Masaż Olejkowy – do jego wykonywania wykorzystuje się specjalne olejki aromatyczne, z wyciągami z różnych rodzajów owoców i kwiatów. Czerpie on z tradycji ajuwerdyjskiej filozofii masażu i wykorzystuje techniki znane z akupresury. Celem tego masażu jest przede wszystkim wzmocnienie układu odpornościowego i nerwowego oraz pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.
  • Masaż Pleców, Ramion i Głowy – stosowane w nim różne techniki masażu skutecznie eliminują pourazowe i wynikające z innych przyczyn bóle kręgosłupa. Pomaga on także pozbyć się napięć iucisków ulokowanych w okolicach ramion i karku. Jest też pomocny w walce z nawracającymi bólami głowy i skutecznie pobudza krążenie krwi w skórze głowy, wzmacniając tym samym cebulki włosów.

Wpisanie masażu tajskiego na listę UNESCO to niewątpliwie duże wyróżnienie. Wszystkie osoby zainteresowane bliższym poznaniem tej metody zapraszamy do naszego salonu masażu Siam Relax w Poznaniu!

Doświadcz tajskiego masażu w
praktyce

Zrelaksuj się i odzyskaj wiggor z Siam Relax – odkryj nasz tradycyjny masaż wprost z Tajlandi!

Zarezerwuj masaż już teraz